سه شنبه 10 شهریور ماه 1394   | عضويت  | ورود 
 

تاریخچه شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان

ایران در قرون و اعصار گذشته ، از جهت آشنایی با نحوه به دست آوردن فولاد ، همسطح و همتراز دیگر جوامع و تمدنهای بزرگ بود . اما در سه قرن اخیر به لحاظ سیطره كشورهای غربی و پیشرفت سریع آنان و اضمحلال صنایع داخلی ، در زمره وارد كنندگان محصولات فلزی قرار گرفته و ایجاد یك كارخانه ذوب آهن كه مادر صنایع محسوب می شد به عنوان یك آرمان ملی از دوره قاجاریه مطرح بوده ، كه همواره با موانع متعددی از جمله مشكلات سیاسی خارجی و داخلی و محدودیتهای مالی مواجه بوده است .

تا این كه در چهارچوب پروتكل همكاریهای فنی و اقتصادی بین دولتهای ایران و شوروی سابق ، احداث كارخانه ذوب آهن ، خط لوله سراسری گاز و كارخانه ماشین سازی مورد توافق قرار گرفت و موافقت نامه ای به امضاء رسید كه در 23 دی ماه 1344 به تصویب مجلس رسید .

یكی از اصول این توافق نامه همكاری دولت شوروی در زمینه احداث كارخانه ذوب آهن در ایران بود و بر همین اساس شركت ملی ذوب آهن ایران ، قرارداد لازم را با موسسه تیاژ پرم اكسپورت شوروی برای تهیه طرح و تجهیزات كارخانه و طراحی و تجهیز معادن سنگ آهن و زغال سنگ و سنگ آهك منعقد كرد .
 

كارشناسان شوروی با توجه به محدودیت منابع مالی و مواد اولیه ، خصوصا ذخایر شناخته شده معادن زغال سنگ ، ظرفیت کارخانه را550 هزار تن فولاد در سال تعیین كردند كه مورد موافقت قرار گرفت . متعاقبا كارشناسان ایرانی و شوروی اطراف شهر اصفهان را از نظر استحكام طبقات زمين ، موقعیت محل از نظر زلزله ، تامین آب ، گاز ، انرژی الكتریكی و سایر موارد اولیه و خطوط ارتباطی و عوامل فنی ، اقتصادی و اجتماعی مورد بررسی قراردادند .
در نتیجه مطالعات آنها ، دشت طبس واقع در 45 كیلومتری جنوب غربی اصفهان و در پنج كیلومتری زاینده رود و در كنار جاده اصفهان - شهركرد برای احداث كارخانه ، مناسب تشخیص داده شده و قطعیت یافت .

 

  

كاربران فعال بازديد كندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 41
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 41

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 2621971
Visitors بازديد هاي امروز: 1584
Visitors بازديد هاي ديروز: 1696

اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً و َناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

قوانين و مقررات کشاورزي و دامپروري بهداشـت و درمـــان صفحه اصلي
حمل و نقل عمومي محيــط زيست آمــوزش و پــژوهش معرفي شهرستان
آگهي و استعلام اجتماعي و خانواده اشتغال و نيروي کار راهنماي گردشگري
همايشها و نمایشگاه مسکن و شهرنشيني صنعت و کارخانجات اقتصاد و تجـارت
 سايتهاي مفيد  مقالات و مستندات  فرهنــگ و هنــــــــر کودکان و نوجوانان
 برنامه های مفید  دانستنیها  پلیس + 10  ورزش و تندرستی

فال حافظ

فال حافظ

به سان سوسن اگر ده زبان شود حافظ
چوغنچه پيش تواش مهربردهن باشد


سخن روز

سخن امیرالمومنین علی (ع)

يكتايش ندانست آنكه ، برايش كيفيتى انگاشت و به حقيقتش نرسيد آنكه براى او همانندى پنداشت

آیه امروز

 
Ariana Informatics Group
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا